Звідки прийшов до нас чай?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 1.75 (4 Голосів)

чайСьогодні ми не уявляємо своє життя без традиційного чаю вранці, в обід або ввечері. Приходять гості - п'ємо чай. На діловій зустрічі - п'ємо чай. У перервах на нарадах - знову ж чай. Чаювання міцно увійшло в наше повсякденне життя.

У світі чаї розрізняють за географічними ознаками: цейлонський, індійський, грузинський, китайський і т.д. Згідно ботанічної класифікації Карла Ліннея, чайний кущ відноситься до сімейства Чайні (Theaceae), а рід Чай (Thea) включає два види - чай китайський (Thea sinensis) і чай індійський або ассамський (Thea assamica). Крім того, розрізняють кілька різновидів.

Китайський чайний кущ - це вічнозелений чагарник, заввишки 2-3 метри. Ассамський чай був виявлений в природі в горах Північно-Східної Індії, В'єтнамі, Бірмі та Лаосе. Це дерева заввишки до 15 метрів, з великими, тонкими листям. Види різняться між собою морфологічними і біохімічними характеристиками, тому і продукти, отримані з них, теж різні за своїми властивостями. Однак, ботанічними експедиціями вже в ХХ столітті було встановлено, що найбільш древні форми чайного куща виростають в провінції Юньнань (Південний Китай) і В'єтнамі. Спеціальні дослідження дозволили встановити, що саме звідти пішла чайна культура і правильніше вважати, що чай представлений одним видом - Thea sinensis.

Історія вживання чаю налічує приблизно п'ять тисяч років. За переказами і легендами, в провінції Китаю Юньнань чай як напій, увійшов у вжиток не то у буддійських ченців, не то у пастухів ... Місця зростання і методи його приготування ретельно охоронялися від чужого ока, за їх розголошення загрожувала смертна кара. І тільки в VIII столітті буддійські ченці таємно вивезли кілька чайних кущів до Японії і Кореї. В Європу чай потрапив значно пізніше - в XVI столітті, а до Америки - тільки в XVIII столітті. Відомий історичний факт, що в 1773 році, біля берегів Бостона за борт був висипаний весь вантаж чаю через підвищення на нього торговельної мита (т.зв. «Бостонське чаювання»). В результаті спалахнула англо-американська війна, що призвело до виникнення незалежних Сполучених Штатів Америки. Цікаво й те, що нинішні основні країни - виробники чаю завезли посадковий матеріал і почали його вирощувати відносно недавно. В Індії він з'явився з 1828 року, а перші плантації на Цейлоні почали закладати з 1891 року. Століттями чай служив «валютним резервом». У Китаї селяни платили їм подати, міняли у монголів чай ​​на коней, у сибірських мисливців - соболів. Навіть опіум змінювався на чайний напій!

У Росії чай як напій стали вживати з 1482 року. При Олексію Михайловичу Романову його стали завозити купці наземним шляхом («караванний» чай), долаючи до 12 тис. кілометрів. Закономірне питання, а що пили на Русі до цього часу? Теж чай, але під цим розуміли напої з використанням лікарських рослин, дикорослих плодів, ягід, меду і т.д. З урахуванням наших сучасних знань, важко сказати - що корисніше. Тим не менш, чай з роками поступово набував все більшого значення в культурі різних народів, входив до традицій і звичаїв. Наприклад, в Китаї чай традиційно п'ють із жасмином, в Росії вважають за краще лимон, в Англії - молоко, а американці люблять чай з льодом.

Культура вживання чаю розвивалася і призвела до появи самовара на Русі, спеціального фаянсового посуду для чайної церемонії в Китаї, Англії та Росії. Сьогодні ми зазвичай заварюємо чай водопровідною водою, а були часи, коли в Санкт-Петербург спеціально завозили воду для чаю під Підмосков'я. Культ вживання чаю особливо розвинувся в Японії, Китаї та Англії. Довге приготування чаю в Японії зведено в ранг мистецтва і філософії, йому спеціально навчаються і опановують довгі роки.


Читайте також в рубриці «Кулінарія»

Гороховий суп – класичний рецепт з куркою

Гороховий суп – класичний рецепт з куркою

Ви підшукуєте страви для дієтичного меню? Тоді гороховий суп (рецепт...

Варення з груш з імбиром та лимоном

Варення з груш з імбиром та лимоном

Лікувальні властивості груші відомі з давніх часів. Цей плід є...

Суп солянка м'ясна збірна. Класичний Рецепт

Суп солянка м'ясна збірна. Класичний Рецепт

Солянка завжди вважалася російською стравою. Цей суп буває різних видів:...

Як приготувати фаршировану рибу в духовці

Як приготувати фаршировану рибу в духовці

Фарширована риба з горіхами повністю запечена в духовці - прекрасне...

загрузка...


загрузка...

ТОП-10 по темі:

Як приготувати кутю на Різдво?

Як приготувати кутю на Різдво?

Український народ може по праву...

Як солити помідори? Рецепти моєї…

Як солити помідори? Рецепти моєї бабусі

Ще не так давно Україну...

Салати прості, але смачні і деше…

Салати прості, але смачні і дешеві, легкі

Хто з господинь не стикався...

Як їсти суші?

Як їсти суші?

Якщо ви новачок в суші...

Як чистити печериці (шампіньйони…

Як чистити печериці (шампіньйони)?

Шампіньйони - це гриби, культивовані...

Рецепт моркви по-корейськи

Рецепт моркви по-корейськи

Перед тим, як приступити до...

Як приготувати морозиво в домашн…

Як приготувати морозиво в домашніх умовах. Рецепти

Напевно, складно знайти в світі...

Як варити печериці, шампіньйони?

Як варити печериці, шампіньйони?

Печериці - смачні і корисні...

Рецепт житнього хліба...

Рецепт житнього хліба...

Закінчився хліб? Що може бути...

Як зробити домашнє вино...

Як зробити домашнє вино...

Напевно, кожен, хто пробував домашнє...